Murat Turizm
Turistik,Eğitim,Ticari,Fuar,Transit gibi ihtiyacınıza göre
vize işlemlerinizi hızlı şekilde yapıyoruz.
Twitter'da Murattur Facebook'da Murattur RSS Bültenimize Kayıt Olun.
Vize Danışma Hattı
+90 (312) 417 13 30
info@murattur.com

Vize Evrakları

Her ülkenin vize uygulaması farklıdır. Bazı ülkelerin Konsoloslukları vize başvurularında sınırlı evrak isterken, bazıları oldukça fazla ve detaylı evrak isteyebilir.
Önemli olan, ibraz ettiğiniz evrakların istenen formatta, tam ve doğru olmasıdır.

Seyahat edeceğiniz ülkenin Konsolosluğu’na başvuruda bulunduğunuzda hangi amaçla vize başvurusunda bulunduğunuzu belirtmelisiniz.
Bunun için gidiş amacınızı belirten, Konsolosluğa veya Büyükelçiliğe hitaben yazılmış bir dilekçe yeterli olacaktır.

Gidiş amacınızı belirledikten sonra (turistik, ticari, öğrenim vs.), vize başvurunuzda gerekli belgeleri de görüşmeye getirmeniz gerekmektedir.

Çalışanlar ve şirket sahipleri
hemen hemen benzer evraklar ibraz etmeliler. Turistik amaçlı gezilerinizde sizden genellikle istenecek olan belgeler; şirketin antetli kağıdına yazılmış bir vize talep dilekçesi, şirketin vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve ticari gazete fotokopileri gerekmektedir. Banka hesap cüzdanları ve varsa gayri menkul tapu fotokopileri de gerekmektedir. Bordrolu çalışanların ise bu belgelere ilave olarak SSK işe giriş belgesi ve maaş bordrosu ibraz etmesi gerekmektedir.

Ticari amaçlı vize başvurusunda bulunanların, yukarıdaki evraklara ilave olarak, gidecekleri ülkedeki firma tarafından seyahat detaylarınızın belirtildiği, adınıza yazılmış ve imzalanmış (bazı ülkelerde ilgili makamlara onaylatılmış) davetiye gerekmektedir.

Öğrenim amaçlı vize başvurusunda bulunanlardan, istenen belgeler genellikle şöyledir: 18 yaşından küçük olanların anne veya babasından almış olduğu muvafakatname, eğitim masraflarını nasıl karşılayacağını gösterir belgeler, öğrenim göreceği veya görmekte olduğu okuldan almış olduğu kabul yazısı ve anne ve babasının gelir belgeleri, şirket detayları gerekmektedir.

Turist vizesi almak için, emekli olanların emeklilik kartı ve hesap cüzdanlarını, ev hanımlarının eşleriyle ilgili çalışma belgelerini ve tapu veya kredi kartı fotokopilerini, öğrencilerin ise öğrenim gördükleri okuldan aldıkları öğrenci belgesini (18 yaşından küçüklerin anne ve babasından aldığı muvafakatname) ibraz etmeleri gerekmektedir.

Vize işlemleri için gerekli evrak ve belgeler gideceğiniz ülkeye ve vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Gelişmiş ülkelere gitmek için öncelikli olarak vize işlemi yaptıracak olan kişinin maddi durumu önem taşımaktadır.

Şengen uygulamasına dahil ülkeler
için vize başvurularında genellikle son altı ay içinde çekilmiş güncel 2 adet fotoğraf (arka fonu beyaz), 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası, tam doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu, otel ve uçak rezervasyonları ve geçerli bir pasaport (en az 6 ay süreli) gerekmektedir.

Eş ve çocuklarınız için ise ayrıca vize formu doldurmanız ve kendilerine imzalatmanız gerekmektedir. Hepsinin seyahat sağlık sigortası ve öğrenci olanların öğrenci belgeleri gerekmektedir. Büyük elçiliğe veya Konsolosluğa hitaben yazılmış olan her biri için hazırladığınız dilekçeyi başvuruda sunmalısınız