Murat Turizm
Turistik,Eğitim,Ticari,Fuar,Transit gibi ihtiyacınıza göre
vize işlemlerinizi hızlı şekilde yapıyoruz.
Twitter'da Murattur Facebook'da Murattur RSS Bültenimize Kayıt Olun.
Vize Danışma Hattı
+90 (312) 417 13 30
info@murattur.com

Vize Nedir ?

Vize, aralarındaki politik anlaşmalara göre, bir ülkeden diğerine geçişte gösterilmesi gereken, ilgili ülkelerin Konsolosluklarınca kişinin pasaportuna ya da ona benzer bir başka belgeye yapıştırılan bir izin belgesidir.

Bazı ülkeler, karşılıklı anlaşmalara göre, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına vize uygulamasında bulunmazken, bazı ülkeler de Umumi (lacivert), Hizmet (gri), Hususi (yeşil) ve Diplomatik (kırmızı) pasaport sahiplerine farklı vize uygulamalarında bulunabilir.

Seyahatinizden önce, gitmek istediğiniz ülkenin vize uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak için, sayfamızdan ilgili ülkenin linkine tıklayarak gerekli detayları öğrenebilir, hatta Konsolosluk irtibat bilgilerini alarak ilgili Konsoloslukla görüşebilirsiniz.

Vize Kimlere verilir?
Vize almak istediği ülkenin kara listesinde bulunmayan, hiçbir yasadışı eylemde bulunmamış, Türkiye ye geri döneceğini çeşitli belgelerle kanıtlayabilen, başvurularda istenen belgeleri tam olarak ibraz edebilen kişiler kolaylıkla vize alabilirler.

Vize başvurularında ibraz ettiği belgelerin doğruyu yansıtmaması halinde vize başvurusu ve verilmişse aldığı vizesi iptal olur. Gitmiş olduğu ülkede yasadışı işlere karışanlar, o ülkenin kanunlarına aykırı hareket edenlerin vizesi iptal olur ve sınırdışı edilme işlemi yapılır. Almış olduğu vizenin amacı dışında ülkede faaliyetlerde bulunanların (Ör: Öğrenim amaçlı vize alanların çalışması mümkün olmayabilir) vizeleri iptal edilir. Türkiye ye dönüşünüzü belgelemenin yolları, Türkiye deki bağlarınızı göstermek şeklinde olabilir.
Evli olanlar, eşleri hakkındaki belgeleri, çalışanlar işyerinden alacakları izin ve dönüşte işe başlama belgelerini, öğrenciler öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci belgelerini başvurularda ibraz etmelidirler.

Bir kişiye vize verip vermemek, uluslar arası hukuka göre, tamamen ilgili devletin yetkisi dahilindedir. Bir kişinin yaptığı vize başvurusunu hiçbir gerekçe göstermeden reddetme yetkisi bile bulunmaktadır.

Transit Vize Nedir?
Bir ülkeye seyahatiniz öncesinde başka bir ülkede duraklama yapmanız gerekiyorsa, duraklama yapacağınız ülke için almanız gerekli olan vizeye Transit Vize denir. Bazı ülkeler, havaalanından çıkmadığınız sürece transit vize zorunluluğu getirmezken, bazı ülkeler de birkaç güne kadar olan duraklamalarınızda vize uygulamasında bulunmaz. Seyahatlerinizden önce, duraklama yapacağınız ülkelerin Transit Vize koşullarını öğrenmeniz gerekmektedir.